петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Почина познатата српска актерка Ружица Сокиќ

За своите филмски и театарски улоги доби бројни награди и признанија меѓу кои и „Добрични прстен“, а во 2010 ја објави книгата со своите мемоари „Страст за летање“.

ruzica sokic

Поврзани вести

По долго и тешко боледување, почина познатата српска актерка Ружица Сокиќ (79). Таа во 10.30 часот почина на одделението за неврохирургија во Клиничкиот центар во Србија.

Сокиќ глумеше во околу 40 филмови, а најголемите успеси ги постигна со филмовите „Кад будем мртав и бео“, и „Жута“ за која што улога во Пула е наградена со „Златна арена“.

За своите филмски и театарски улоги доби бројни награди и признанија меѓу кои и „Добрични прстен“, а во 2010 ја објави книгата со своите мемоари „Страст за летање“.

Таа ќе остане запаметена како една од највпечатливите актерки во улога на Живка министерка во претставата на Бранслав Нушиќ, „Госпоѓа Министерка“.

Со глумата се занимаваше уште од своето детство, а на сцена, го одземаше здивот на публиката.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести