петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Почина Ширли Темпл

sirli-templ

Последни вести

Легендарната актерка Ширли Темпл починала во 85 година , соопштило денеска нејзиното семејство.

Најомиленото дете на Холивуд, „малата принцеза“, – Ширли Темпл, починала во понеделникот во 85 –тата година во Калифорнија.

Таа почна да се појавува на филм со само четири години во 1932  години, а три години подоццна веќе ја доби награда за најмлад талент.

Би можело да се рече дека Темпл беше прва вистинска детска ѕвезда. Беше дел од филмовите како „Bright Eyes“, „Stand up“…

По откажување од актерската кариера на само 22 години извршуваше хуманитарни и политички функции. Беше мажена двапати и има две деца.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести