четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Почина шведски фудбалски репрезентативец

Како што соопшти Елсфборг, клуб во кој Ингесон работел како тренер на млада категорија, неизлечивата болест му била дијагностицирана во 2009-та додека неговата здравстена состојба се влошила кон почетокот на годинава.

svedski-500_thumb_medium380_0

Последни вести

Поранешниот фудбалски репрезентативец на Шведска Клас Ингесон починал на 46 годишна возраст после долга и тешка болест.

Како што соопшти Елсфборг, клуб во кој Ингесон работел како тренер на млада категорија, неизлечивата болест му била дијагностицирана во 2009-та додека неговата здравстена состојба се влошила кон почетокот на годинава.

За репрезентацијата на Шведска одиграл 57 натпревари и со националниот тим учествувал на две Светски првенства во 1990 и 1994 година.

Беше дел од генерацијата која на Мундијалот во САД го овои третото место со победа над Бугарија од 4:0. Во својата кариера има настапувано за Гетеборг, Мехелен, ПСВ, Шефилд, Бари, Болоња, Лече и Марсеј.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести