Магазин

Почина Синтија, првата сопруга на Џон Ленон

Почина Синтија, првата сопруга на Џон Ленон

Во Шпанија, во 75. година од животот почина Синтија Ленон, првата сопруга на Џон Ленон.

Веста прво беше објавена на веб страницата и на Твитер на нејзиниот син, Џулијан Ленон, а нешто подоцна инфорацијата беше потврдена од неговиот официјален претставник.

Во соопштението се наведува дека Синтија Ленон почина во нејзиниот дом на Мајорка „по куса, но храбра борба со ракот“ и дека во нејзините последни моменти покрај неа бил нејзинот син Џулијан (51), музичар, кој на неговата веб страница постави видео со песна посветена на неговата мајка.

Џон Ленон и Синтија (Пауелl) се запознале во Ливерпул, додека заедно оделе во уменичкото училиште, и покрај предвидувањета дека нивната врска нема да успее „затоа што се премногу различни“, тие се венчаа во 1962 година, пред Битолси да станат познати. На почетокот оваа информација се чувала во тајност, со цел да може Ленон непречено да го гради имиџот на идол на тинејџерките во целиот светот.

Тие се разведоа во 1968 година кога Леонон започнал врска со Јоко Оно.

– Таа, за разлика од Џон, била мирна, резервирана, тивка и ни малку хипи, напиша за  Синтија, Хантер Дејвис, автор на книгата за Битлси, додека во својата книга Синтија Ленон наведе дека своевремено  Џон ја злоупотребувал.

– Мир и љубов за Џулијан Ленон. Благослов за Синтија. Ве сакаат Ринго и Барбара – напиша на својот Твитер по повод смртта на Синтија Ленон, Ринго Стар.

– Веста за нејзината смрт е многу тажна. Беше прекрасна жена, ја знам од многу одамна, од нашите заеднички денови во Ливерпул, напиша Пол МаКартни.

Почест и оддаде и Јоко Оно која на својата веб страница постави фотографија каде таа и Синија позираат со нивните синови со натписот: „Во времето кога бевме среќни заедно“. Во нејзината порака Јоко Оно додаде: „Многу ме погоди веста за нејзината смрт. Беше прекрасна личност и прекрасна мајка“.