четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Почина српскиот актер Ѓуза Стоиљковиќ

Последни вести

Легендарниот српски актер Властимир Ѓуза Стоиљковиќ (85) по долго боледување денеска почина.

Професионалната кариера ја почнува во 1951 година во Белгрдскиот драмски театар. Добитник е на повеќе награди, а во 2009 година  добил и награда за ќивотно дело.

Популарноста ја стекнал со филмот „Љубов и мода“, каде што ја пее познатата песна „Девојко мала“.

Foto: YouTube Printscreen

 

Најчитани вести