сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Почина Вук Бојовиќ, познат вајар и директор на ЗОО Белград

download (1)

Последни вести

Вукосав Вук Бојовиќ долгогодишен директор на белградската Зоолошка градина и вајар почина утринава во 74 година во животот.

Последните 28 години беше на чело на белградската Зоолошка градина, која со неговата работа и заложување ја претвори во оаза со животинско царство со преку две илјади животни.

На функцијата директор на белградска зоолошка градина дојде 1 мај 1986, а на пошироката јавност и стана познат кон крајот на 80-те години, кога двапати од зоолошкта градина побегна шимпанзото Сами.

Во потерата по улиците и крововите низ Белград и убедување на шимпанзото Сами да се предаде, најголема улога имаше Бојовиќ.

Овој настан го искористи да го сврти вниманието на јавноста за состојбата во зоолошката градина и дека состојбата да се унапреди.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести