вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Почна есенската кампања за орална вакцинација на лисиците против беснило

YAWNINGFOX_

Последни вести

Од спортскиот аеродром во битолското село Логоварди, денес почна есенската, седма по ред, кампања за орална вакцинација на лисиците против беснило. Акцијата ја спроведува Агенцијата за храна и ветеринарство со финансиска поддршка од Европската Унија.

Дистрибуцијата на вакцинални мамки по Битола, ќе продолжи во Штип а ќе заврши со авионско фрлање на мамки од спортскиот аеродром во Скопје.

Во текот на кампањата предвидено е да се дистрибуираат вкупно 500 илјади вакцинални мамки на целата територија на државата, со исклучок на населените места, водените површини и високите планински врвови.

Оваа кампања е дел од Програмата за орална вакцинација на лисиците против беснило чија имплементација започна во 2011 година. Програмата се состои од две вакцинални кампањи годишно (пролетна и есенска) кои се спроведуваат во траење од најмалку пет години или најмалку две години по потврдувањето на последниот случај на беснило и во зависност од епидемиолошката состојба со болеста во регионот, односно присуството на болеста во соседните земји и пошироко како и трендот на движење на истата.

Резултатите од досега спроведениот мониторинг ја потврдуваат успешноста на програмата како дел од акцијата за ерадикација на оваа болест, за што говори и фактот дека од март 2012 година кога е регистриран последниот случај на беснило, во нашата држава не се регистрирани нови случаи.

Слични програми за орална вакцинација се имплементираат во соседните Србија, Грција, Бугарија, Албанија, како и во земјите од регионот Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија.

Бидејќи домашните миленици, кучињата и мачките се едни од најголемите преносители на болеста од дивите животни на човекот, потенцираме дека вакцинацијата против беснило на домашните миленици е од исклучително голема важност. Затоа, Агенцијата за храна и ветеринарство апелира до сопствениците на кучиња и мачки редовно, односно еднаш годишно да ги вакцинираат против беснило.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести