четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Почна евакуацијата на 500 украински рудари

rudnik

Последни вести

Речиси 500 рудари останаа денеска за кусо време заробени во најголемиот рудник за јаглен на истокот на Украина, кој остана без струја кога граната погоди трафо-станица, но евакуацијата почна и животот на рударите не е во опасност, соопштија локалните власти, пренесува МИА.

До инцидентот дошло во рудникот за јаглен Засјадко во регионот Доњецк кој е под контрола на проруските сили.

– Во моментот кога се случи прекин на електрична енергија, во рудникот се наоѓаа 496 рудари, изјави претставник на министерството за вонредни состојби на Доњецката област и додаде дека „рударите почнале да излегуваат на површината“.

Во истиот рудник на 11 јануари беа заробени над 300 рудари.

Најчитани вести