петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Почна охридскиот пливачки маратон

plivaci

Поврзани вести

Започна дваесет и осмиот Пливачки маратон во Охрид.

Шеснаесте пливачи и шесте пливачки од 14 држави ќе треба да ги испливаат 30-те километри колку што е долга патеката „Климе Савин“, од Свети Наум низ 12 контролни точки до целта кај Охридското пристаниште.

Моменталните временските услови без бранови на Езерото, со температура на водата некаде околу 25 степени, идеални за добра трка, така што на пливачите за да стигнат до целта ќе им бидат потребни околу пет и пол часа.

Меѓу фаворитите за победа на маратонот е и нашиот Томи Стефановски, кој во моментов е водечки на Светската ранг-листа и со триумф тука би го освоил светскиот куп. Покрај Стефановски, македонската експедиција во Охрид ја сочинуваат уште и Евгениј Поп-Ацев, Александар Илиевски и Александар Панчевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести