недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Почна операција за вадење на опашката на авионот на „Ер Азија“

okeanografija-1-620x330

Последни вести

Нуркачи на индонезиската морнарица почнаа со операција за подигање од морското дно на дел од опашката на авионот на „Ер Азија, што се урна во Јаванското Море на 28 декември, при што се очекува да бидат откриени и „црните кутии“ на авионот.

Спасувачките екипи треба да врзат со јажиња делови од трупот на авионот. Во зависност од временските услови тие може веднаш да бидат извадени на бродот или да бидат однесени на побезбедно место.

Претходно нуркачите извадија од опашката на авионот шишиња со вода и маски за кислород, но се уште не можат да откријат дали се наоѓаат таму и црните кутии.

Најчитани вести