четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Почна постапката за одземање на мандатите на опозицијата

На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието, собранискиот секретар Жарко Денковски е задолжен до понеделник да изготви извештај за присуството на седниците на сите 23 пратеници.

opozicija

Последни вести

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието,  собранискиот секретар Жарко Денковски е задолжен до понеделник да изготви извештај за присуството на седниците на сите 23 пратеници.

Извештајот треба да го разгледа  комисијата за мандатно имунитетни прашања. Доколку Комисијата донесе одлука за одземање на мандатите, таа ќе биде ставена пред пратениците на пленарна седница, а за една оставка да биде прифатена потребно е двотретинско мнозинство.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести