понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Почна предизборната кампања за парламентарните избори во Косово

На изборите ќе учествуваат 30 политички субјекти, меѓу кои пет српски. Кампањата завршува на 6 јуни.

izbori_kosovo_epa

Поврзани вести

На Косово денеска почнува предизборната кампања за вонредните парламентарни избори, што ќе се одржат на 8 јуни.

На изборите ќе учествуваат 30 политички субјекти, меѓу кои пет српски. Кампањата завршува на 6 јуни. Кандидатот за пратеник на „Српската листа“, Слободан Петровиќ рече дека бројот на гласови потребни за осовојување пратеничко место во косовскиот Парламент зависи од излезноста, но дека може да се очекува дека ќе бидат потребни над 35.000 до 40.000 гласови за надминување на цензусот.

Изборите на Косово ќе ги следат 3.000 набљудувачи.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести