петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Почна пријавувањето на дијаспората за гласање на предвремените парламентарни избори

Македонските државјани кои живеат во странство имаат рок до крајот на месецов да се пријават за гласање на предвремените парламентарни избори

glasanje

Поврзани вести

Дипломатските претставништва на Репулика Македонија низ светот почнаа да ги примаат пријавите на македонските државјани за гласање на предвремените парламентарни избори во април. Рокот за пријавување за гласање е до крајот на март.

Горан Трајков, вицеконзул во Њујорк,за МИА вели дека граѓаните кои веќе се пријавиле за гласање на претседателските избори, ќе треба повторно да се пријават.

„За пријавување на гласањето, потребно е граѓаните да ја пополнат пријавата за гласање, која можат да ја добијат во дипломатско-конзуларните претставништва или на интернет страницата на Државната изборна комисија, и да достават копија од нивниот македонски биометриски пасош, и од документ кој ќе покаже основ за престој во странство, како што е странска виза, зелена карта, или копија од странски пасош, доколку се и странски државјани. Овие документи потребно е да се достават до дипломатските претставништва, или преку интернет пошта до Државната изборна комисија“, вели Трајков. Образецот 30 гс за гласање на предвремените парламентарни избори може да се најде на интернет страницата на ДИК – http://www.sec.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=249:obrasci-parlamentarni-2014&catid=48&Itemid=1305&lang=mk.

За гласање на претседателските избори се пријавија вкупно 8.311 македонски државјани кои живеат во странство. На парламентарните избори, дијаспората ќе избира тројца пратеници од трите изборни единици надвор од границите на Република Македонија. Македонските граѓани во странство ќе гласаат еден ден пред изборите во Македонија – за претседател ќе се гласа на 12 април, а парламентарните избори, и евентуалниот втор круг претседателски избори, ќе се одржат на 26 април.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести