недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 19

Почна седницата за самораспуштање на Собранието

ДУИ ја поднесе иницијативата поради непостигнување договорот со владиниот коалиционер партнер ВМРО ДПМНЕ за консензуален кандидати на претстојните претседателски избори.

sobranie

Поврзани вести

Седницата на која ќе се расправа за самораспуштање на Парламентот почна.

Дневниот ред со една точка – предлог одлука за распуштање е прифатен.

ДУИ ја поднесе иницијативата поради непостигнување договорот со владиниот коалиционер партнер ВМРО ДПМНЕ за консензуален кандидати на претстојните претседателски избори.

Од ВМРО ДПМНЕ веднаш по иницијативата прифатија одржување на предвремени парламентарни избори на 27-ми април односно на одржувањето на вториот круг од претседателските избори.

Од СДСМ, пак, побараат пред изборите да се направат промени во Изборниот законик со кои ќе се оневозможи одржување на предвремени парламентарни избори на вториот круг од претседателските.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести