понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Почна снимањето на краткиот филм „Долу од рајот“

Ова е трет краткометражен филм на Саша Станишиќ, по филмовите „Митот за Сара“ и „Скопје Ремиксд (Мангава Диско Панк)“.

tenk

Поврзани вести

Денеска започна  снимањето  на краткометражниот филм со работен наслов „Долу од рајот“ на младиот македонски режисер Саша Станишиќ.  Филмот ќе се снима на локации во Битола по сценарио на Кристина Христова-Николова.

Ова е трет краткометражен филм на Саша Станишиќ, по филмовите „Митот за Сара“ и „Скопје Ремиксд (Мангава Диско Панк)“.

Главните улоги во филмот ги играат: Ана Ошафкова, Зоран Бојаровски, Кристина Христова-Николова, Соња Ошафкова. Директор на фотографија е Горан Наумовски, сценограф Влатко Зафирковски, костимограф Бурим Муслиу. Филмот е финансиски поддржан од Агенцијата за филм на Р. Македонија, Националниот филмски центар на Бугарија и СЕЕ Синема Нетворк.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести