понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Почна зимското сметање на времето

zimsko-smetanje-na-vremeto

Последни вести

Со поместување на стрелката на часовникот за еден час наназад во 3 часот утринава почна зимското сметање на времето што ќе трае до последниот викенд на март.

Поместувањето на стрелките во западна Европа воведено е во почетокот на 70-тие години од минатиот век со образложение дека со тоа се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда во потрошувачката на електрична енергија, се зголемува продуктивноста, се подобрува приспособувањето на луѓето и работниот ден го прави поефикасен.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести