среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Почнаа преговорите за обединување на островот Кипар

turcijakipar

Поврзани вести

Водачот на кипарските Грци, Никос Анастасиадис и на кипарските Турци, Дервиш Ероглу, денеска ги обновија преговорите, кои беа прекинати пред речиси две години, пренесе „АФП“.

Дијалогот има за цел обединување на островот Кипар, кој е поделен меѓу Република Кипар и непризнатата Турска Република Северен Кипар.

Двајцата лидери ќе одржат првите преговори во зграда на ОН во регионот на поранешНИОТ аеродром во Никозија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести