среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Почнува Евровизија, Даниел ќе настапи под реден број осум

daniel

Последни вести

Натпреварот за Избор на песна на Евровизија вечерва свечено ќе ги отвори своите врати по 60-ти пат, со одржување на првата полуфинална вечер. На неа ќе настапат претставници од 16 земји, кои ќе се обидат да обезбедат „билет“ за финалната вечер во сабота на 23 мај. Нашиот претставник Даниел Кајмакоски ќе настапи под реден број 8 со песната „Лисја есенски“.

Покрај Македонија, во убавата сала „Виенер Штадхале“ вечерва ќе настапат и претставниците на Молдавија, Ерменија, Белгија, Холандија, Финска, Грција, Естонија, Србија, Унгарија, Белорусија, Русија, Данска, Албанија, Романија и Грузија.

Во втората полуфинална вечер в четврток на 21 мај ќе ги гледаме Азербејџан, Кипар, Чешка, Исланд, Ирска, Израел, Летонија, Литванија, Малта, Црна Гора, Норвешка, Полска, Португалија, Сан Марино, Словенија, Шведска и Швајцарија.

Пласман во финале ќе обезбедат по десет земји од секое полуфинале.

Евровизијата во Австрија ја донесе Кончита Вурц, откако лани во Копенхаген победи со песната „Rise Like a Phoeinx“

Победникот за јубилејната 60-та Евровизија ќе го дознаеме во сабота, а според букмејкерите главни фаворити за тоа се Шведска и Италија.

Најчитани вести