петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Почнува филмскиот фестивал во Кан

images_1-lupita_maski-farmerki_cannes-film-festival

Поврзани вести

Вечерва почнува Филмскиот фестивал во Кан со филмот „Грејс од Монако“, на кој за Златната палма оваа година ќе се натпреваруваат 18 филмови на афирмирани режисери.

Фестивалот почнува со премиерата на остварувањето „Грејс од Монако“, долгоочекуваниот биографски филм за холивудската дива Грејс Кели, која се омажи за принцот Рене од Монако и загина во сообраќајна несреќа во 1982 година, а која ја игра Никол Кидман.

Во трката за Златката палма се 18 остварувања, меѓу кои и новите дела на легендарните режисери Жан Лик Годар, Мајк Ли, Кен Лоуч, Дејвид Кроненберг, браќата Дарден, а за најдобриот ќе одлучи жирито предводено од новозеландската режисерка Џејн Кампион.

Исто така ќе бидат одржани и две проекции на новите македонски филмови и на 20 мај ќе бидат прикажани „До балчак – Приказна од Дивиот Исток“ на Столе Попов и „Деца на сонцето“ на Антонио Митриќески.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести