вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Почнува обуката на новата класа пилоти

Обуката ќе трае 18 месеци и ќе се изведува од искусни предавачи и пилоти, а во рамки на новата генерација, во Центарот за обука на пилоти ќе се обучуваат лица за потребите на министерствата за одбрана и за внатрешни работи.

helikopter

Последни вести

По повод почетокот на обуката на новата генерација слушатели од родот авијација, денеска во Центарот за обука на пилоти во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец ќе се обратат министрите за одбрана и за внатрешни работи, Зоран Јолевски и Гордана Јанкулоска.

Обуката ќе трае 18 месеци и ќе се изведува од искусни предавачи и пилоти, а во рамки на новата генерација, во Центарот за обука на пилоти ќе се обучуваат лица за потребите на министерствата за одбрана и за внатрешни работи.

Обуката се состои од елементарна обука на авионот ЗЛИН-242Л, при што кадетите ќе се здобијат со основните знаења и вештини од воздухопловството и користењето на воздухопловната техника.

Понатаму следува и обуката на хеликоптер Белл-206, поделена во две фази, основно летање каде кадетите ќе научат да управуваат со леталото и да извршуваат основни мисии, и напредно летање, каде кадетите се здобиваат со вештини кои овозможуваат користење на хеликоптерот до крајните негови можности.

Во тек на целиот курс летачката обука е проследенаа со многу теоретски предмети кои претставуваат основа на која се надградуваат сите практични знаења. Во рамки на обуката се користат и два симулатори за Ми-8/17 и Ми-24 од најновата генерација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести