сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Почнува реализацијата на инвестицијата на „Диатек“

bunardzik-500

Последни вести

Kомпанијата „Диатек“ од Италија денеска ќе го потпише договорот со Владата за реализација на својата инвестиција во Македонија. Договорот ќе биде потпишан по средбата што претставниците на компанијата ќе ја имаат со премиерот Никола Груевски.

„Диатек“ се занимава со дигитално печатење, а ќе инвестира 10 милиони евра во ТИРЗ – Скопје1, со предвидени 200 вработувања.

Производството ќе биде наменето за пазарите на Југоисточна Европа, Медитеранот, Блискиот Исток и Северна Африка.

Компанија, освен во Италија, има производствени капацитети во Швајцарија, Франција, Германија и САД, со годишен обрт од околу 200 милиони евра и вработува 800 луѓе во светот.

Најчитани вести