понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Почнува со работа фабриката „Актива“ во Штип

van_hol_miaa

Последни вести

Фабриката за заварени склопни елементи за шасии за автобуси „Актива“ денеска ќе биде пуштена во употреба во штипската индустриска зона „Запад“.

Во фабриката ќе се произведуваат автобуски шасии за потребите на белгиската компанија „Ван Хол“, која има фабрика во ТИРЗ „Бунарџик“ во Скопје.

Според најавите од менаџерот на „Актива“ Илија Николовски, инвестицијата во првата фаза на фабриката изнесува 3 милиони евра и  првично 50 вработувања.

Халата за автобуски шасии во новата фабрика „Актива“ е со површина од 8.000 метри квадратни, а целиот капацитет е на површина од 70.000 метри квадратни.

На официјалното отворање на фабриката е најавено обраќање на вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, претставници на инвеститорот и на локалната самоуправа.

фото: МИА

Најчитани вести