четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Почнува судењето на обвинетите во „Шпион“

osnoven sud 1

Поврзани вести

Кривичниот суд во Скопје денеска започнува судњето на обвинетите во една од најголемите  афери “Шпион”.

На обвинителна клупа ќе седнат 22 лица кои се осомничени и обвинети во акцијата „Шпион“. Меѓу обвинетите е и новинарот Зоран Божиновски кој се товари за изнуда и рекет.

Процесот се води против двајца вработени во Агенцијата за разузнавање, двајца во Управата за безбедност и контраразузнавање, четворица вработени во Министерството за внатрешни работи, тројца во Министерството за одбрана и по еден во Собранието, Државниот архив и како директор на Управата за финансиско работење, се осомничени за шпионажа.

Лицата се сомничат за шпионажа и соработка со странски безбедносни служби на кои им оддавале класифицирани документи со различен степен на доверливост меѓу кои имало и државни тајни.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести