понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Почнува судењето за кражбата од Музејот на Македонија

Museum_of_Macedonia_1

Поврзани вести

Обвинетите за кражбата во Музејот на Македонија денеска ќе седнат на обвинителна клупа.

Со обвинението се опфатени седум лица, меѓу кои и поранешниот директор на Музејот.

Од Музејот недотигаат околу 166 артефакти, а обвинетите се товарат за отуѓување културно наследство од особено значење во држава сопственост, несовесно работење во службата и злоупотреба на службената положба и овластување и прикривање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести