понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Почнуваат преговорите за членство на Србија во ЕУ

eu-srbija

Поврзани вести

Во Брисел денеска ќе се одржи првата меѓувладина конференција меѓу Србија и Европската унија, пишува денеска српскиот весник „Блиц“.

Со ова Србија формално ќе ги започне преговорите за пристапување кон Унијата. На конференцијата ќе присуствува еврокомесарот за проширување Штефан Филе и шефовите на српската Влада.

Евангелос Венизелос, министер за надворешни рабори на Грција, која претседава со Унијата на српските претставници ќе им ги врачи клучните документи на ЕУ за преговорите, во кои се потенцира дека Србија го постигнала потребниот степен на согласност со критериумите за членство.

На церемонијата ќе присуствуваат и шефовите на дипломатиите на Австрија и на Хрватска, како и министрите за европски прашања на Словачка и на Унгарија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести