недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Почувствуван земјотрес во Охрид

Seizmogram_Ohrid_20141021_1232

Последни вести

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 21.10.2014 год., во 12 часот и 32 минути, регистрира земјотрес со јачина од 3.6 степени според Рихтеровата скала.

Тој потекнува од охридското епицентрално подрачје а неговиот епицентар се наоѓа на 100 км југозападно од Скопје.
Според досегашните макросеизмички податоци, земјотресот е почувствуван во Охрид и Струга и околината со интензитет од IV степени според Европската макро-сеизмичка скала–1998.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести