вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 36

Почина американскиот актер Џорџ Кенеди

kenedi

Последни вести

Американскиот актер Џорџ Кенеди, познат по улогите во серијалот „Гол пиштол“, почина на 92 години, објави денеска неговиот внук.

Кори Шенкел рече дека неговиот дедо починал во неделата во Ајдахo, пренесува порталот „ТМЗ“.

Кенеди во 1968 година доби Оскар за најдобра споредна улога во филмот „Cool Hand Luke“, потсетува Би-Би-Си, и додава дека актерот бил запаметен pо улогите во филмовите „Земјотрес“ и „Аеродром 1975“.

Шенкел наведе дека актерот бил со влошена здравствена состојба по смртtа на неговата сопруга Џоан, која почина пред околу една година.

Последниот месец од неговиот живот го поминал во болница.

Кенеди е роден на 18 февруари 1925 година во Њујорк, каде неговиот татко работел како музичар, а мајка му како танчерка.

Најчитани вести