понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 65

Почина Кевин Куран, еден од писателите на „Симпсонови“

Телевизискиот комедиски писател Кевин Куран, кој работеше на Симпсонови за цели 17 години, почина на 56 години.

куран

Поврзани вести

Портпаролот на телевизиската куќа Фокс, која е продуцент на анимираната серија, потврди дека тој починал вторникот.

Куран почна да работи на Симпсонови во 1998 година како помошник продуцер и беше дел од шоуто до 2015 година.

Тој доби шест Еми награди за време на неговата кариера како дел од писателскиот тим на Симпсонови и како дел од Лејт Најт со Давид Летерман,

Тимот на Симпсонови доби три Еми награди за извонредна анимирана програма во 2003, 2006 и 2008 година.

Куран исто така делеше три Еми награди од 1985 и 1987 година за неговата работа во шоуто на Летерман.

Ал Џин, извршен продуцер на Симпсонови твитна: „Многу е тажна веста за смртта на Кевин Куран. Брилијантно смешен и вистински пријател.“

Куран завршил школувње во универзитетот Харвард и исто така ги напиша „Несреќни засекогаш и земени… со деца“, каде главната улога ја имаше Ед О’нил и се емитуваше цели 10 години.

Тој претходно беше во врска со Англиската новелистка и текстописец Хелен Филдинг, креаторот на ликот Бриџит Џоунс.

 

Најчитани вести