петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 52

Почина поранешниот претседател на Германија, Роман Херцог

Поранешниот германски претседател Роман Херцог почина денеска на 82 години.

херцог

Поврзани вести

Херцог во 90-тите години на минатиот век инсистираше Германија да спроведе економски реформи, но исто така истакнуваше колку е значајно да не се заборави Холокаустот.

Актуелниот германски претседател Јоахим Гаук изјави дека Херцог бил „единствена личност“.

Херцог стана претседател на Германија во 1994 година, четири години по обединувањето.

Најчитани вести