петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Почина Ранко Жеравица – легендата на југословенската кошарка

Кошарката на поранешните југословенски простори, а и пошироко, доби тажна вест, откако српските медиуми објавија дека почина Ранко Жеравица, еден од најистакнатите кошаркарски стратези во регионот.

Почина Ранко Жеравица, еден од најистакнатите стратези на бившите југословенски простори

Почина Ранко Жеравица, еден од најистакнатите стратези на бившите југословенски простори

Поврзани вести

Жеравица почина поради срцеви проблеми на 85-годишна возраст, откако пред неколку месеци му бил вграден нов стент по преживеан срцев удар.

Тој беше предводник на југословенската кошаркарска репрезентација во шеесеттите и седумдесеттите години на минатиот век, освои многу медали, а во кариерата беше тренер и на Црвена Звезда, Партизан, Барселона и Сарагоса.

Во 2007 година, Светската куќа на кошарката (ФИБА) го вброи Ранко Жеравица во Куќата на славните.

Најчитани вести