понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Починаа родилка и бебе при изведување царски рез во Гевгелија

Родилка почина синоќа во тек на изведување царски рез во Општата болница во Гевгелија.

operacija.gif-500

Поврзани вести

Родилка и бебе починаа синоќа во тек на изведување царски рез во Општата болница во Гевгелија.

Во тек на изведување царски рез настапила смрт кај родилката и нејзиниот плод. За жал, реанимацијата на мајката и плодот биле неуспешни. Во  текот на породувањето, покрај гинеколози биле присутни и анестезиолози, неонатолози и интернисти.

Во врска со случајот, по налог на Министерството за здравство веднаш, денеска, е формирана комисија за стручен надзор, и истата веќе започна со својата работа со цел целосно од стручен аспект да се испита целокупниот тек на интервенцијата.

Како што информираат од Министерството, од страна на директорот на болницата е повикана полиција и е известено јавното обвинителство, согласно законските прописи. Телата се предадени на обдукција во Судска медицина.

Иато така, земени се изјави од сите лекари согласно законските прописи, а од двајцата гинеколози и анестезиолози е земена и крв за утврдвање присуство на алкохол и недозволени супстанци.

Министерството за здравство ги презема сите потребни мерки за испитување на причините кои во текот на вчерашниот ден довеле до смртен исход на родилка и нејзиниот плод во Општа болница Гевгелија. По добивање на резултатите од обдукцијата, како и стручнот надзор ќе бидат преземени соодветни мерки, во согласност со законската регулатива.

Воедно, Министерството преку писмено соопштение изрази сочувство до семејството за трагичниот настан и за загубата на два живота.

Најчитани вести