петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 48

Почина сопругата на Том Џонс

Мелинда, која во музечкиот свет е позната само како Линда, беше во брак со Том Џонс 59 години.

Почина сопругата на Том Џонс

Почина сопругата на Том Џонс

Последни вести

Во болница во Лос Анџелес, по кратко, но тешко боледување, почина сопругата на британскиот поп пејач Том Џонс.

Во кусото соопштение на болницата „Сидарс Синај“ се вели дека 75-годишната Мелинда Роуз Вудворд, починала од рак.

Мелинда, која во музечкиот свет е позната само како Линда, беше во брак со Том Џонс 59 години. Тие се заедно уште од најраното детство, кога обајцата имале само по 12 години.

tomm
Линда и Том се венчале во 1957 година кога имале по 16 години и од тогаш се постојано заедно.

Нивната брачна врска често се означуваше како вистинска реткост во светот на поп и рок музиката, многупати проследена со неверувањето дека една поп ѕвезда, каков што е Том Џонс, целиот свој живот го минал во брак, верен само на една жена.

Џонс е познат по своте хитови „Зелената трева на мојот дом“, „Дилајла“, „Тоа е необично“, „Секс бомба“…

Тој се` уште одржува концерти по светот, а сега требаше да се наоѓа на турнеја по Азија, одржувајќи концерти во Тајланд, Јужна Кореја и Јапонија, како и во Обединетите Арапски Емирати.

tom-jones-linda-jones-main

Неодамна беше соопштено дека сите концерти се откажуваат поради „болест во семејството“.

Мелинда Роуз Вудворд и Том Џонс имаат еден син, Марк кој работи како менаџер на својот татко.

Најчитани вести