понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Почина трудница на Гинекологија поради сепса

ginekologij

Последни вести

На скопската Гинекологија вчера почина трудница во петтиот месец од бременоста откако дошла на Клиниката по претходна дијагноза дека во себе носи мртво бебе. Кај нејзе веднаш била констатирана сепса, но поради нејзината критична состојба и обилното крварење откако и бил изваден плодот, докторите не успеале да ја одржат во живот.

Триесет и осумгодишната трудница од скопско Рашче не правела навремени гинеколошки прегледи, а од извори дознаваме дека таа имала претходно неколку абортуси, бидејќи наводно носела женски деца, а сакала машко.

Телото на починатата е дадено на обдукција, а деталите допонително ќе се утврдуваат.

Најчитани вести