Свет

ФОТО: Провалник починал во оџак, откако сопственикот на куќата запалил оган

ФОТО: Провалник починал во оџак, откако сопственикот на куќата запалил оган

Осомничен провалник кој се обидел да влезе во куќа во Калифорнија низ очакот, починал откако сопственикот на куќата запалил оган без да забележи дека провалникот е внатре, соопштува полицијата, пренесува британски „Гардијан“.

Најверојатно мажот влегол во оџакот во петокот додека сопственикот на куќата не бил дома, а потоа се заглавил внатре.

Сопственикот на куќата запалил оган во саботата попладне, но случнал дека некој вика внатре во оџакот, а куќата била исполнета со чад.

Сосптвеникот на куќата се обидел да го изгасне огнот, но пожарникарите кои го откопале оџакот го нашле осомничениот мртов. Осомничениот е идентификуван како 19-годишниот Коди Калдвел, а како причина за смртта се наведува вдишување чад и изгореници.