петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 27

Почна конгресот на републиканците во САД на кој Трамп ќе биде избран за претседателски кандидат

Се очекува утре Трамп да биде прогласен официјално за кандидат на републиканците.

tramp

Последни вести

Во американскиот град Кливленд почна конгресот на Републиканската партија на САД на кој Доналд Трамп ќе биде официјално објавен за кандидат на партијата за претседателските избори на 8 ноември.

На првичните избори Трамп победи 16 кандидати и обезбеди неопходен број делегати на конгресот. За денеска е предвидено прифаќање на партиската програма за претседателските избори.

Се очекува утре Трамп да биде прогласен официјално за кандидат на републиканците.

Неговиот избор за потпретседател – Мајк Пенс, се очекува исто така утре да биде одобрен.

Најчитани вести