Македонија

Почна невремето, зафатени јужните делови на земјата

Почна невремето, зафатени јужните делови на земјата

Јужните делови од земјата се зафатени од невремето што беше најавувано во текот на изминатите денови.

Невреме ппроследено со грмежи и врнежи веќе има југозападно од Битола и според правецот на движење треба да го зафати јужниот дел на Пелагонија. Нестабилност има и во Гевгелиско.

Во Скопје претпладне се очекува времето да биде нестабилно со зголемена облачност, а попладне ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд, ретки грмежи и умерен североисточен ветер.

За време на викендот ќе преовладува стабилно претежно сончево време со повисока температура.