сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Почна петтата лидерска средба

Лидерска средба во Скопје

Лидерска средба во Скопје

Поврзани вести

Лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, Никола Груевски од ВМРО­-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Мендух Тачи од ДПА, по петти пат седнаа на заедничка маса во обид да се најде решение за излез од политичката криза во земјава.

Премиерот Груевски е придружуван од шефот на дипломатијата Никола Поповски, Заев од Рената Тренеска Десковска, член на извршен одбор на СДСМ, Ахмети од пратеникот Артан Груби, а Тачи од Имер Алиу, координатор на пратеничката група на ДПА.

И на денешната лидерска средба како набљудувачи присуствуваат амбасадорите на САД и ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

liderska_han

Најчитани вести