Свет

Почнува 52-та Минхенска безбедносна конференција

Почнува 52-та Минхенска безбедносна конференција
Почнува 52-та Минхенска безбедносна конференција

Во баварскиот главен град Минхен денеска почнува тридневната 52. Безбедносна конференција, на која ќе учествуваат околу 600 официјални претставници на држави од целиот свет.

Собирот, на кој е најавено присуство на околу 30 шефови на држави или влади и на 70-тина министри за надворешни работи или одбрана, ќе се оддржи под засилени безбедносни мерки во минхенскиот хотел „Баерише Хоф“.

Меѓу темите на овој најзначаен форум посветен на меѓународната безбедност ќе бидат војната во Сирија, европскиот одговор на бегалската криза и иднината на безбедносниот поредок во Европа.

– Денешните војни и кризи се поопасни и потешки од сите оние со кои се соочивме по Втората светска војна. Поради тоа од исклучителна важност е влијателните политичари собрани во Минхен да разговараат и за идеите за прекин на војните и зајакнување на меѓународниот поредок, изјави претседавачот на конференцијата Волфганг Ишлингер.

Меѓу учесниците на Конференцијата ќе бидат и јорданскиот крал Абдула Втори, претседателите на Полска и Украина, Анджеј Дуда и Петро Порошенко премиерите на Русија, Франција и Ирак, Дмитриј Медведев, Мануел Валс и Хајдер Ал Абади, американскиот државен секретар Џон Кери и министрите за надворешни работи на Русија и Франција, Сергеј Лавров и Лорен Фабиус.

Конференцијата заеднички ќе ја отворат шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер и министрите за одбрана на Германија и Франција, Урсула фон ден Лејен и Ив ле Дријан.