недела, 26 март 2017  |  Вести денес: 25

Под наводен режим „фарбачите“ од шарената револуција заработуваат милиони од „Сорос“

Вртоглави суми покажуваат дека наводните борци за слобода, чии апологети секојдневно протестираат на улиците под превезот зад некаква борба за слобода, се всушност скапо платени поединци, кои одлучно заработуваат под услови на таканаречениот режим

oboeni-spomenici

Последни вести

Фондацијата „Сорос“ освен тоа што има годишен буџет од фантастични 387.964,687 денари, или 5,3 милиони евра, тие покрај останатото, овие средства ги насочуваат кон финансирање на медиуми, невладини организации кои се предводници на иницијативата „Протестирам“, плаќаат лобисти во странство, и во голема мера парите ги трошат и за свои лични примања.

Предводниците на „Сорос“ и најгласните во иницијативата „Протестирам“, чии припадници секојдневно ги фарбаат и нагрдуваат објектите од општ интерес и спомениците на народните херои, под плаштот за постоење на наводен режим, на своите лични сметки трупаат милиони.

Плати од 70.000, 80.000 па дури и вртоглави 90.000 евра достигнуваат сумите на одредени поединци.

НетПрес од извори кои сакаат да останат анонимни, од самата „Сорос“, дојде до приходите кои ги делат на своите вработени и надворешни соработници.

Па така, фронтменот на „Сорос“ во Македонија, Владимир Милчин, во 2014-та година од Фондацијата по основ на лични примања уредени со договор, примил бруто 2.693,207 денари или близу 44.000 евра, и тоа за само една година. Месечно тој добивал по 3.600 евра. Со оглед на овие податоци, Владимир Милчин е најскапо платениот демонстрант на „Протестирам“.

Претседателката на „Сорос“, Фани Каранфиловска, од Фондацијата за 2014-та година зела бруто износ од 2.030,118 денари. Оваа сума е по основ на плати и дополнителни надоместоци. Според оваа сума, Каранфиловска на месечно ниво добива приходи од 169.000 денари или околу 2.750 евра плата. Во претходната година таа си ги зголемила приходите и инкасирала 2.503,145 денари, или за две години заработила 4.533,263 денари, односно фантастични 73.000 евра.

На платниот список на „Сорос“ е и Споменка Лазаревска, сопруга на петтоосомничениот во случајот „Пуч“, Ѓорѓи Лазаревски. Таа во 2014-та година од Фондацијата примала бруто приходи во висина од 2.468,578 денари, а во наредната, 2015-та година, дополнителни 2.604,900 денари. Поточно, за само две години заработила неверојатни 5.073,478 денари или околу 82.495 евра. Практично на платниот список на оваа пара организација, која дејствува како политички субјект, е сопругата на еден од осомниените во најголемата афера во последниве 25 години, во која насилно се руши легитимно избрана влада на државата.

Останува мистерија дали СОРОС е параванот зад кој се плаќаат услугите на сопругот на Споменка?

Директорот на Програмата на „Сорос“, Славица Иневска Стојановиќ, во 2014-та година добила бруто износ 2.395,601 денари, а следната 2015-та година 2.503,145 денари, или за само две години зарабтила близу 5 милиони денари, односно нешто повеќе од 80.000 евра. Преку Програмата на „Сорос“ се финансираат сите останати невладини организации, кои се пак алатка за протестите на СДСМ.

Вакавите вртоглави суми покажуваат дека наводните борци за слобода, чии апологети секојдневно протестираат на улиците под превезот зад некаква борба за слобода, се всушност скапо платени поединци, кои одлучно заработуваат под услови на таканаречениот режим.

Ова открива дека воопшто не станува збор за некаква си борба за слобода, туку едноставно за борба за приграбување на власт и дограбување на уште повеќе пари. Овие луѓе одлично живеат под оваа власт, но и заработуваат многу повеќе од сите останати просечни граѓани, кои вакви месечни примања само сонуваат.

Најчитани вести