среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Податоците на Сноуден завршија кај Русите

Роџерс појасни дека Сноуден од Америка изнел 1.7 милион податоци.

snouden

Поврзани вести

Голем дел од тајните податоци кои Едвард Сноуден успеа  да ги изнесе од земјата наверојатно завршиле кај руските разузнавачи, предупредија  американските конргесмени.

„Дведесет и пет отсто од имформациите кои тој ги однел се однесуваат на војската. Тоа се и тактички и стратешки информации за кои верува дека сега се во рацете на Русите“, изјавил конгресменот Мајк Роџерс. Тој додава дека Русите имаат голема корист од тие податоци, но вели дека тие податоци би биле од корист и за кинеската војска. Роџерс вели дека оваа негова изјава е заснова на доверливиот извештај што Пентагон го изврши по процената н штетата од поранешниот разузнувач.

Сноуден го шокираше светот кога го објави тајниот програм на НСА со кои се собираат телефонски метаподатоци од голем број Американци.

Роџерс појасни дека Сноуден од Америка изнел 1.7 милион податоци.

Сноуден, кого Америка го бара поради обвинението за шпионажа доби азил во Русија. Роџерс смета дека веќе не е прашање дали Сноуден е под влијание на руските разузнавачки служи, туку се прашува само кога тоа почнало.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести