петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Поддршка за телевизиско емитување на македонските филмски проекти со новата соработка

film

Последни вести

Агенцијата за филм на Република Македонија и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска потпишаа Меморандум за соработка.

Целта на Меморандумот е да се зајакне соработката помеѓу двете институции и да овозможи преземање конкретни активности од заеднички интерес.

Директорот на Агенцијата за филм Дарко Башески и директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги Зоран Трајчевски подетално информираа за полињата на соработка и заедничките активности во периодот што следи.

Дел од активностите на кои ќе се соработува се однесуваат на: поддршка за телевизиско емитување на македонските филмски проекти, популаризирање на мерката за поттикнување на вложувањето средства во филмски односно телевизиски проекти, заштита на малолетната публика при кинотечно и телевизиско прикажување филмови, почитување и заштита на авторските права и сродните права, поттикнување на развојот на медиумската и филмската писменост во Република Македонија и сл.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести