Свет

Поддршката за Меркел најниска од 2013 година

Поддршката за Меркел најниска од 2013 година

Поддршката за конзервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел опадна за 2,5 отсто, покажа анкетата на ИНСА, денеска објавена во весникот „Билд“, пренесува МИА.

Според резултатите од истражувањето, поддршката опаднала на 32,5 отсто и таа е сега на најниско ниво од изборите во 2013 година.

Од друга страна, поддршката за десничарската Алтернатива за Германија се зголеми се еден поен и сега изнесува 12,5 отсто.