недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Поддржувачите на евроинтеграцијата во Украина започнуваат со генерален штрајк

ukraina-demonstracii

Поврзани вести

Поддржувачите на евроинтеграцијата на Украина од денеска започнаа генерален штрајк и ја блокираа владината зграда во Киев, откако во неделата над 100 илјади лица учествуваа во протестите со апели до Владата за предвремени избори, пренесе „АФП“.

Во текот на изминатата ноќ над 10 илјади проевропски настроени Украинците останаа на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев. На плоштадот има поставено околу 20 големи воени шатори, во кои кампуваат демонстрантите.

Околу 5.000 од нив утрово се упатија кон зградата на Владата и претседателот, за да продолжат со обидите да ги принуди властите да поднесат оставка.

„Во Украина почна револуција“, изјавил лидерот на партијата „Слобода“, со што го објави почетокот на генерален штрајк.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести