понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Подгорица подигнува споменик на војската на Адолф Хитлер?

Во касарната во Голубовци, Црногорците прават обележје на загинатите германски војници од втората светска војна.

Figurehead recovered from sunken Nazi pocket battleship Admiral Graf Spee is lifted off salvage boat in Montevideo

Поврзани вести

Црногорската влада донесе необична одлука во кругот на касарната на аредромот во Голубовци да подигне спомен гробишта за германските војници од Втората Светска војна.

Марко Перковиќ, познат како генерален конзул во СФРЈ,  побарал од Уставниот суд да се изјасни за уставноста на оваа одлука на Црногорската влада.

„Ова би било единствено од 825 слични спомен гробишта подигнати на територијата на 45 земји кое би го чувала војската, односно потомци на оние кои полни четири години крвареле во немилосрдна борба со фашизмот и затоа сакаме да го осуетиме тој потфат“, рекол  рече Перковиќ.

Тој вели дека од преписката со претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ и поранешниот премиер, а сегашен шеф на дипломатијата, Игор Лукшиќ дознал дека станува збор за политички мотивиран договор, односно дека Црна Гора попуштила под притисокот на Германската влада.

Доколку би опстоила одлуката на владата во Подгорица и германски спомен гробишта би биле  подигнати во кругот на касарната. Според Перковиќ, тоа би значело дека војската на Црна Гора ќе има обврска да биде некоја вид на почесна стража на гробиштата, односно да биде чувар на споменик на злосторници и окупатори, кои убиле толку многу недолжен народ и посеале толку многу знајни и незнајни гробови заради остварување на своите империјални фашистички цели.

За потсетување, првобитно било одлучено спомен- гробиштата на германските војници од Втората светска војна да бидат во кругот на касарната ,,Милован Шарановиќ,, во Даниловград, на што посебно инсистирал германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле.

Ваквата одлука била проследена со жесток отпор и протести.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести