петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Подгорица: Повредени десетина демонстранти и двајца полицајци

Епилог од вчерашниот судир на црногорската полиција и демонстрантите

podgorica

Поврзани вести

Црногорската полицијата вчера се судри со демонстрантите, кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон поставен кај зградата на владата во Подгорица.

Демонстрантите кон полицијата фрлале камења, а полицијата возвратила со солзавец. Во судирите се повредени двајца полицајци и десетина демонстранти, пренесуваат тамошните медиуми.

Полицијата привела десетина демонстранти кои го одбиле барањето да го напуштат местото каде што протестирале.

Протестите ги организирала „Фејсбук“ групата „Револуција во Црна Гора- сите на улица“.

Групата ги повикала граѓаните да излезат на улиците и да побараат промена на власта, а најавија и блокада на главните сообраќајници во Подгорица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести