петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Подгответе брзи бомбици

podgotvete-brzi-plazma-bombici-01

Последни вести

За десертот да биде совршен не ви се потребни многу пари, ниту многу време. Вештините исто така се сведени на минимум, па овој рецепт може да го испробаат и почетниците.

Состојки:

  • 350g еурокрем
  • 350g мелена Плазма
  • Млеко по потреба
  • 10 парчиња чоколадни банани
  • Топено чоколадо, кокос, мелени ореви или бисквити за декорација, по желба

Начин на подготовка:

Кремот растопете го на пареа и додадете ја мелената Плазма. Со раце соединете ја смесата и по потреба додадете малку млеко. Чоколадните банани поделете ги на 5-6 дела. Како што ќе ги обликувате бомбиците, во внатрешноста на секоја ставете по едно парче чоколадна банана. За крај, потопете ги бомбиците во чоколадо или извалкајте ги во кокос, мелени ореви, бадеми, бисквити…

Послужете и уживајте!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести