среда, 29 март 2017  |  Вести денес: 52

Подгответе домашен ликер од портокали

Овој ликер со заводлив вкусот многу лесно се подготвува, но ќе треба да почекате малку подолго за да го пробате.

Liquid orange

Liquid orange

Поврзани вести

Овој ликер со заводлив вкусот многу лесно се подготвува, но ќе треба да почекате малку подолго за да го пробате.

Состојки:

1 литар рум

4литри бело вино

700 гр шеќер

12 портокали

2 лимони

2 ванила стапчиња

Подготовка:

  1. Портокалите и лимоните, добро се мијат и се сечат.
  2. Во голем сад ставете го виното, шеќерот и румот. Промешајте додека не се стопи шеќерот. Додадете ги портокалите и стапчињата ванила и добро промешајте. Затворете го садот и чувајте на ладно и темно место.
  3. Секои седум дена промешајте го ликерот.
  4. Оставете го да отстои 40 дена. Потоа, процедете го и прелејте го во шишиња, и оставете го на ладно место уште неколку месеци.

Најчитани вести