Магазин

Подгответе крем чорба со брокула и сирење

Подгответе крем чорба со брокула и сирење

Состојки:

 • ½ филџан путер
 • 1 главица исечкан кромид
 • 4 конзерви пилешка чорба
 • 1 помало парче кашкавал исечкано на коцкицки
 • 2 филџани млеко
 • 1 лажица лук во прав
 • 2/3 филџан пченкарен скроб
 • 1 филџан вода

Подготовка:

 1. Во тенџере истопете го путерот на среден оган. Испржете го кромидот на путер додека не омекне. Потоа додадете ја брокулата и прелејте ја со пилешка супа од конзерва. Варете додека брокулата на омекне.
 2. Намалете ја темературата и ставете ги коцкичките кашкавал да се стопат. Измешајте го млекото со лукот во прав и сето тоа додадете го во претходната смеса.
 3. Во мал сад, промешајте го пченкарниот скроб додека не се раствори. Измешајте го во супата и варете мешајќи често додека не се згусне.