четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Подгответе освежителна салата со рукола, авокадо и маслинки

маслинки

Последни вести

Се ближи летото, а вие сакате да намалите некој килограм и да не се чувствувате надуено – тоа ќе го потигнете со оваа свежа салата, која воедно е и многу здрава.

Потребни состојки:

1 китка рукола

1 краставица

1 авокадо

Неколку маслинки

маслиново масло, јаболков оцет или сок од лимон

Начин на подготовка: 

Се мие руколата, се цеди и се сецка. Авокадото и краставицата се сечат на коцки, се додава и магдоносот и неколку исецкани маслинки. Се посолува,се додава маслиново масло и оцет или лимон.

Најчитани вести