Магазин

Подгответе проја со сирење и семки

Подгответе проја со сирење и семки

Ова е рецепт за мека брза проја со сирење и семки, што се подготвува мошне едноставно.

Брза проја со сирење и семки
Брза проја со сирење и семки

Состојки:

1 чаша бело брашнo

1 чаша пченкарно брашно

Половина чаша масло

1, 5 чаја јогурт

1, 5 кафена лажичка сол

200 грама ситно сирење

1 јајце

1 прашок за печиво

Подготовка:

  1. Прво измешајте ги сите состојки, а потоа полека измешајте го и сирењето во смесата. Се треба да се префрли во калап или во плех што претходно е добро премачкан со маргарин и посеан со брашно.
  2. Се пече на 200 степени околу 30 минути
  3. Во порциите прес печењето можете да додадете и малку исечкан кулен, салама, кисели краставички и пиперки, суви зачини или семки од сончоглед…
  4. Послужете со јогурт, кисело млеко…